Miasto nie ma prawa karać za parkowanie poza miejscami wyznaczonymi w strefie płatnego parkowania
11-10-2017 04:47   Janusz Ludwiczak
Gminy, w tym również Miasto Poznań często pobierały opłaty za postój nie tylko w wyznaczonych odpowiednimi znakami miejscach, ale na obszarze całej strefy płatnego parkowania. Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że Straż Miejska nie może karać kierowców za pozostawienie samochodów poza miejscami wyznaczonymi w strefie płatnego parkowania.

W poniedziałek Naczelny Sąd Administracyjny podjął uchwałę wyjaśniającą kwestię pobierania opłat za parkowanie w strefie płatnego parkowania poza wyznaczonymi do tego miejscami.

Wątpliwości dotyczące tego przepisu związane były z interpretacją użytego w nim zwrotu "w wyznaczonym miejscu". W praktyce, gminy często pobierały opłaty (a także nakładały opłaty dodatkowe) za postój nie tylko w wyznaczonych odpowiednimi znakami miejscach, ale na obszarze całej strefy płatnego parkowania. Sądy administracyjne natomiast, rozpatrując skargi wnoszone przez kierowców, różnie oceniały tę praktykę, co skłoniło Prezesa NSA do wystąpienia o podjęcie uchwały wyjaśniającej te rozbieżności – informuje Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich.

Rzecznik Praw Obywatelskich przystąpił do postępowania zainicjowanego wnioskiem Prezesa NSA i przedstawił – korzystny dla kierowców – pogląd, że opłaty za postój w strefie płatnego parkowania należne są tylko za postój w odpowiednio wyznaczonych do tego miejscach. W podjętej uchwale, Naczelny Sąd Administracyjny podzielił stanowisko Rzecznika. Oznacza to, że rady gmin powinny dostosować regulaminy stref płatnego parkowania do treści uchwały, a kierowcy, którzy zostali obciążeni opłatami dodatkowymi za postój (bez wniesienia opłaty) w miejscach „niewyznaczonych” będą mogli skutecznie kwestionować ich nałożenie przed sądami administracyjnymi.

Kierowcy, którzy parkowali w strefie płatnego parkowania poza wyznaczonymi miejscami otrzymywali mandaty od Straży Miejskiej i opłaty dodatkowe od kontrolerów Strefy Płatnego Parkowania opłaty dodatkowe w wysokości 50 złotych. Rozwiązanie miało to uszczelnić strefę płatnego parkowania oraz zlikwidować miejsca nielegalnego postoju.

Wielu kierowców chce jednak uniknąć opłat za postój i pozostawia swój samochód w miejscu poza wyznaczonym miejscem, zazwyczaj nielegalnie. Nielegalnie parkuje co dziesiąty kierowca, a to oznacza również mniejsze wpływy do budżetu miasta. Miejsca, które w ocenie funkcjonariuszy wymagają uszczelnienia to bramy wjazdowe. Kierowca parkując tam poza miejscami postojowymi nie uiszcza opłaty za postój w strefie płatnego parkowania, a jednocześnie nie narusza przepisów porządkowych z zakresu prawa o ruchu drogowym. W miejscach przeznaczonych na zieleń samochody były zaparkowane w miejscu przeznaczonym na drzewo oraz na trawnik – tłumaczył w październiku 2015 r. Przemysław Piwecki, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Poznaniu Poznania.

W tzw. martwych polach przed skrzyżowaniami kierowca pozostawiając samochód w miejscu zabronionym może zostać ukarany mandatem w wysokości 100 zł. W takich przypadkach strażnik pozostawił kierowcom wezwania do stawiennictwa – dodaje Przemysław Piwecki.

Według obliczeń urzędników miasto przez parkowanie kierowców "na dziko" traci rocznie 240 tysięcy złotych.


R E K L A M A

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
21

lut

do 22-02-2018
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mody

17:30
Zespół Szkół Gimnazjalno-Licealnych ul. Wyspiańskiego 27
XXXL sesja (zwyczajna) Rady Osiedla Św. Łazarz
- porządek obrad

22

lut

do 24-02-2018
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Gardenia - Międzynarodowe Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu
Specjal Days - Targi Produktów Świątecznych i Okazjonalnych
Sport Invest - Targi Branży Sportowej i Rekreacyjnej

02

mar

18:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Światowy Dzień Modlitwy - nabożeństwo ekumeniczne

04

mar

10:00
Jednostka Ratowniczo - Gaśnicza Nr 2 ul. Grunwaldzka 16a
Otwarte Strażnice - zwiedzanie Jednostki Ratowniczo-Gaśnicznej nr 2

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: